Pompy ciepła Łódź

Pompa ciepła – dlaczego warto zainteresować się tym innowacyjnym rodzajem ogrzewania?

Pompa ciepła to coraz bardziej popularny wybór klientów, którzy decydują się na efektywne, trwałe, bezawaryjne i niedrogie w eksploatacji źródło ciepła. Jest to urządzenia zadziwiające prostotą koncepcji, a zarazem niezwykłą złożonością technologii wykonania, oferowanych funkcji oraz parametrów technicznych. Portfolio producentów pomp ciepła jest olbrzymie, co potrafi potencjalnych zainteresowanych przyprawić o przysłowiowy zawrót głowy. Co zatem warto wiedzieć na temat pomp ciepła? Który rodzaj urządzenia wybrać? Jakie są wady i zalety tego systemu ogrzewania? Jak się kształtują ceny? Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje, które pozwolą znaleźć odpowiedzi na te kluczowe pytania mieszkańcom miasto Łódź. 

Pompa ciepła – informacje podstawowe

Pompy ciepła to, krótko mówiąc, bardzo efektywne, nowoczesne urządzenia grzewcze, które z powodzeniem dostarczają energię cieplną do domów, budynków użyteczności publicznej, a nawet niewielkich przedsiębiorstw. Coraz częściej wypierają tradycyjne rozwiązania, takie jak piece na paliwa stałe, piece gazowe, czy też piece na pellet. Mogą ogrzewać zarówno sam budynek, jak i stanowią także świetne rozwiązanie dla ogrzewania wody użytkowej. Zaliczyć do nich należy następujące rodzaje tych urządzeń:  pompy powietrzne (powietrze-woda, powietrze-powietrze), pompy gruntowe, pompy wodne. 

Zasilanie cieplne budynku pochodzi w tym przypadku – w znacznej mierze – wprost ze środowiska naturalnego. Energia słoneczna zakumulowana w gruncie, wodzie lub w powietrzu atmosferycznym, przy pomocy energii elektrycznej przekształcana jest w tzw. ciepło grzewcze. Ciepło pochodzące z tego rodzaju źródeł określane jest mianem dolnego źródła ciepła. Z kolei instalacja grzewcza, montowana w budynku, wraz z całą infrastrukturą zasilającą układ energetyczny, nazywana jest górnym źródłem ciepła.

Konstrukcja pompy ciepła – jak to wygląda od wewnątrz?

Jak wspomniano na wstępie, pompy ciepła to urządzenia, w przypadku których koncepcja – definiująca zasady funkcjonowania – jest niezwykle prosta. Można by nawet rzec, że to taka „odwrócona lodówka”. I rzeczywiście, zasada działania omawianego w artykule źródła ciepła jest bardzo podobna do tych popularnych urządzeń, znajdujących się w praktycznie każdym europejskim domu. Jedyna różnica jest taka, że lodówka jest odpowiedzialna za chłodzenie, a pompa ciepła, za ogrzewanie.

Sprawne funkcjonowanie pompy ciepła wymaga synergii w działaniu wymienionych niżej, kluczowych elementów składowych:

  • Sprężarka – jest to jeden z najważniejszych podzespołów. Odpowiada za generowanie odpowiedniego ciśnienia, które – w połączeniu z działaniem czynnika chłodniczego – generuje energię cieplną.
  • Czynnik chłodniczy – aby pompa ciepła mogła poprawnie funkcjonować, napełniana jest termodynamicznym czynnikiem, który umożliwia wymianę ciepła. Najpopularniejsze, stosowane w rozwiązaniach domowych substancje to fluorowane gazy cieplarniane takie jak R410A oraz R134a, R407C, R32 i R1234ze, R290, R744. Obecnie stosowanymi czynnikami w rozwiązaniach domowych  są R410A oraz R32, który jest bezpieczniejszy dla środowiska w porównaniu do dotychczasowych używanych  – potencjał niszczenia warstwy ozonowej wynosi 1/3współczynnika GWP w stosunku do R410A.
  • Parownik – w tym elemencie czynnik chłodniczy odbiera energię cieplną z powietrza i zaczyna wrzeć. Gaz powstający podczas wrzenia jest kierowany z parownika do sprężarki poprzez specjalny zawór.
  • Skraplacz – wymiennik ciepła, w którym zachodzi proces skraplania czynnika chłodniczego krążącego w obiegu pompy ciepła. Podczas zmiany stanu skupienia z pary na ciesz następuje wzrost objętości, co skutkuje wzrostem temperatury, która jest przekazywana do instalacji grzewczej.
  • Zawór rozprężny – odpowiada rozprężenie czynnika roboczego w obiegu pompy ciepła ze stanu ciekłego do ciśnienia parowania. Jego najważniejsze funkcje to: dławienie czynnika roboczego, aby umożliwić sprężarce uzyskanie wymaganego ciśnienia roboczego w skraplaczu (co w konsekwencji powoduje wzrost temperatury) oraz rozprężenie, kiedy zachodzi konieczność powtórzenia obiegu termodynamicznego.

Pompa ciepła – zalety i wady

Jak każdy system ogrzewania, także rozwiązanie, polegające na ogrzewaniu domu oraz wody użytkowej pompą ciepła ma pewne plusy i minusy. Przyjrzyjmy się teraz kilku kluczowym aspektom tego zagadnienia.

Zalety pomp ciepła

Co wartościowego oferuje omawiane źródło cieplne?

Komfort użytkowania

Budowa systemu ogrzewania, bazującego na pompie ciepła oferuje niezwykłą łatwość, komfort oraz automatykę użytkowania. Do lamusa można odłożyć w tym przypadku potrzebę kupowania, transportu oraz magazynowania paliw stałych, takich jak węgiel, miał, drewno opałowe czy też pellet. Korzyści te docenią zapewne przede wszystkim osoby starsze oraz schorowane, dla których ogrzewanie domu tradycyjnymi metodami może stanowić nie lada wyzwanie. Pompa ciepła nie wymaga ciągłego monitorowania systemu, a raz zdefiniowane ustawienia, takie jak konkretne tryby pracy oraz nastawienia optymalnej temperatury, czynią z tego systemu w zasadzie rozwiązanie bezobsługowe.

Bezawaryjność działania

Doświadczenie lat minionych oraz stale rosnąca popularność pomp ciepła pokazują, że odpowiednio dobrane i zamontowane urządzenie to rozwiązanie bardzo trwałe. Sprzęt zainstalowany przez wykwalifikowanych monterów oraz regularnie konserwowany w ramach przeglądów okresowych, gwarantuje niezawodną i długoletnią pracę. W przypadku ewentualnej awarii, także w Polsce użytkownicy mają zagwarantowany szybki, sprawny oraz kompleksowy serwis pomp ciepła.

Oszczędność dla portfela

Montaż pomp ciepła (niezależnie od wybranego wariantu urządzenia) to z pewnością inwestycja, która jest uzasadniona finansowo. Z badań rynku wynika, że ceny ogrzewania domu oraz wody użytkowej ulegają w przypadku tego rozwiązania zmniejszeniu o jakieś 50-60%, w stosunku do coraz droższych rozwiązań tradycyjnych. Przeciętny koszt ogrzewania domu o powierzchni 100-120 m2 pompą ciepła o mocy w zakresie mocy 6-9 kW wynosi około 2000-2500 zł. Jeśli niskie koszty ogrzewania połączymy ze stosunkowo niewielkim kosztem inwestycji początkowej (szczególnie w relacji do rozwiązań tradycyjnych, gdzie należy zadbać o odpowiednio dużą powierzchnię kotłowni, składowanie opału oraz np. budowę komina), to instalacja systemu ogrzewania opartego o pompę ciepła wydaje się rozwiązaniem optymalnym.

Ekologia

Pompy ciepła to urządzenia przyjazne dla środowiska. Nie powodują powstawania zanieczyszczeń, smogu i innych substancji szkodliwych, które trafiają do atmosfery w przypadku tradycyjnych rozwiązań. W ich rezultacie nie ma też pozostałości w postaci pyłów i popiołów, które są szkodliwe dla człowieka. Jest to rozwiązanie w pełni ekologiczne.

Wady pomp ciepła

Sporo powiedzieliśmy już na temat atutów pomp ciepła. Czy zatem to rozwiązanie posiada także jakiekolwiek wady?

Dla części osób zainteresowanych instalacją tego systemu ogrzewania początkowo odstraszające mogą wydawać się koszty inwestycji początkowej. Dla przykładu cena kompleksowego montażu powietrznej pompy ciepła w domu o powierzchni około 100-120 m2 może kształtować się na poziomie 25-30 tysięcy złotych. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że całościowy koszt instalacji tradycyjnego rozwiązania, opartego o kotły na paliwa stałe – szczególnie po uwzględnieniu wielu kosztów towarzyszących – kształtuje się na podobnym poziomie.

Co musisz ustalić, zanim zdecydujesz o wyborze konkretnej pompy ciepła

Aby nie utonąć w morzu wątpliwości, zadbaj o to, żeby znaleźć odpowiedź na następujące pytania:

  • Który produkt spełni wszystkie Twoje oczekiwania, dotyczące funkcjonalności oraz sposobu zarządzania ogrzewaniem?
  • Czy oferta, którą rozważasz, zapewni Ci, w razie potrzeby, serwis gwarancyjny, który działa szybko i jest łatwo dostępny?
  • Jakie koszty w dłuższej perspektywie będziesz ponosić, jeśli zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie?

Montaż pomp ciepła wydaje się świetnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy cenią wygodę, komfort użytkowania, bezawaryjność, ekologię oraz pragną zadbać o oszczędności dla swojego portfela – szczególnie w dłużej perspektywie.

Skorzystaj z profesjonalnego doradztwa firmy, która „uszyje” rozwiązanie optymalne dla Twoich potrzeb. Obsługujemy klientów na terenie miasta Łódź oraz okolic.