Klimatyzacja Brzeziny

Nadeszło lato, a wraz z nim pierwsze fale tegorocznych upałów. Lawinowo wzrósł popyt na wszelkie urządzenia przynoszące ulgę w tropikalnych temperaturach. Znaczne zainteresowanie wzbudza także klimatyzacja. Korzystają z niej zarówno firmy, jak i właściciele i administratorzy lokali mieszkalnych. Współcześnie montaż klimatyzacji możliwy jest również w mieszkaniach w blokach i choć wymaga to sporo zachodu, wraz ze wzrostem średnich temperatur rocznych, rośnie i popularność takiego rozwiązania.  Tańszym i prostszym rozwiązaniem, choć mniej wydajnym są klimatyzatory przenośne. Te, sprawdzają się szczególnie w pomieszczeniach, w których montaż klimatyzatorów zewnętrznych byłby trudny lub niemożliwy. taka sytuacja może mieć miejsce np. w przypadku obiektów zabytkowych i braku zgody konserwatora. Nierzadko też, zdarza się w przypadku mieszkań w budynkach wielorodzinnych, kiedy protesty sąsiadów, kwestie techniczne, lub brak zgody administratora budynku, nie pozwalają  na zamontowanie klimatyzatora na ścianie, czy dachu. Przed podjęciem decyzji warto rozważyć wszystkie za i przeciw i – być może przede wszystkim, wybrać solidny i sprawdzony serwis klimatyzacji. 

Klimatyzacja domowa

Klimatyzacja to  bardzo wygodne rozwiązanie o całorocznym zastosowaniu. Zapewnia komfort termiczny, zarówno przy wysokich, jak i niskich temperaturach. Nowoczesne modele wyposażone są w szereg czujników i systemy automatycznej reakcji na obniżenie, czy podwyższenie parametrów ustawionych jako optymalne. Oszczędzają zatem czas i wysiłek, jaki trzeba by włożyć w ręczne ich ustawienia i zmiany w zależności od skoków temperatury.  Ponadto, poprzez obniżenie ciepła z otoczenia, skutecznie niwelują przykre, a czasem niebezpieczne dla zdrowia i życia skutki upałów. Te, groźne są szczególnie dla osób cierpiących na choroby układu krążenia i oddechowego. W przeciwieństwie do popularnych i tanich wiatraków klimatyzacja domowa faktycznie obniża temperaturę w pomieszczeniach. Z kolei często mylona z rekuperacją, nie pobiera powietrza z zewnątrz, a jedynie operuje jego obiegiem wewnętrznym. Montaż klimatyzacji z pewnością zapewni komfort pracy, również zdalnej i snu, co przekłada się bezpośrednio na wydajność ludzkiego organizmu. Do wyboru jest kilka rodzajów urządzeń:

  • naścienne
  • stojące
  • przenośne

Wszystkie spełniają taką samą funkcję, ale montaż ich wiąże się ze spełnieniem różnych wymagań.

Montaż klimatyzacji w bloku – czy to możliwe?

Montaż klimatyzacji stacjonarnej to zadanie dla wyspecjalizowanej firmy. Doskonale sprawdza się tu zasada „chytry traci dwa razy”. Bez względu na to, czy decyzja dotyczyć będzie klimatyzacji ściennej, czy dachowej, prawidłowe jej podłączenie daje gwarancję prawidłowego działania i ochrony elementów urządzenia. Dzięki zleceniu montażu specjalistom zachowana zostanie gwarancja producenta i  w razie kłopotów – zapewniony będzie nieodpłatny serwis klimatyzacji.  Mieszkańcy blokowisk, jak wcześniej już było wspomniane, również mogą cieszyć się komfortem termicznym zapewnianym przez klimatyzatory. Szczególnie ważne jest w trakcie upałów, ale także w okresach przejściowych, kiedy już lub jeszcze nie działa centralne ogrzewanie,  Klimatyzatory zewnętrzne najczęściej montuje się na balkonach. jeżeli lokal takowego nie posiada, można starać się o pozwolenie na umieszczenie urządzenia na ścianie, lub dachu budynku. Jednak administracje niechętnie wydają zgody, obawiając się niszczenia elewacji, a sąsiedzi protestują w strachu przed uciążliwym hałasem.  Ponadto klimatyzacja w blokach musi być podłączona do wspólnych przewodów, co może rodzić dodatkowe problemy. Rozwiązaniem w takich sytuacjach, są przenośne klimatyzatory, których ustawienie nie wymaga żadnych zewnętrznych zgód i formalności.

Klimatyzacja w domu jednorodzinnym i budynkach wolnostojących.

Skutki upałów szczególnie mocno odczuwają mieszkańcy i pracownicy zajmujący wyższe piętra domów. Z kolei w mrozy, zimne powietrze gromadzi się na dole pomieszczeń, więc jest szczególnie dotkliwe w niższych partiach lokali. Temu uciążliwemu, choć naturalnemu zjawisku doskonale zapobiega klimatyzacja. Wyrównuje temperaturę w pomieszczeniach, a przez cyrkulację powietrza, rozprowadza ją równomiernie. O ile w firmowych wnętrzach klimatyzatory z powodzeniem od lat pełnią swoją funkcję, to w budynkach mieszkalnych, do niedawna zaporą były koszty instalacji i konserwacji sprzętu. Jednak wysoka podaż i nie mniejszy popyt, a co za tym idzie, rosnąca popularność, spowodowały także obniżenie cen. Coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzacji również  w pomieszczeniach mieszkalnych. Nie bez znaczenia jest tu trwający kryzys klimatyczny i związane  z nim, ekstremalne temperatury. Obecnie do wyboru jest kilka opcji, dostępnych na niemal każdą kieszeń:

  • klimatyzatory przenośne
  • klimatyzator ścienno-sufitowy typu on/off
  • klimatyzatory wykonane w technologii inwerterowej
  • klimatyzatory podłogowe
  • klimatyzatory kasetonowe

Wstępnie można obliczyć koszty instalacji, korzystając z prostego przelicznika. Przyjmuje się, że na każde 10 m2 powierzchni  powinno przypadać 1 kW mocy urządzenia. To jednak bardzo prosty przelicznik, który nie uwzględnia ekspozycji na słońce, ani wysokości położenia pomieszczeń. Przed podjęciem decyzji warto odwiedzić sprawdzony serwis klimatyzacji i zasięgnąć fachowej porady. Bezwzględnie warto też, powierzyć montaż klimatyzacji fachowcom tak, żeby przez lata cieszyć się optymalnymi temperaturami, w zaciszu własnego domu, czy firmy.

Jesteś mieszkańcem Brzezin? Skontaktuj się z nami i zapoznaj się z ofertą.