Pompy ciepła to urządzenia grzewcze, które paradoksalnie nie wytwarzają ciepła. Służą one bowiem jedynie do pobierania ciepła z otoczenia oraz przekształcania go w postać nadającą się do wykorzystania w budynku. Właśnie dlatego pompa ciepła nie może być traktowana jako prosty odpowiednik kotła. Co ciekawe, aby pompa ciepła działała poprawnie, nie zachodzi proces spalania – nie mamy więc do czynienia z żadnymi zanieczyszczeniami. Urządzenia te w pełni wykorzystują energię, która gromadzi się w środowisku naturalnym. Pompy wykorzystują także dodatkowe zasilanie w postaci prądu elektrycznego lub gazu. Przeznaczone są one do użytku we wszystkich domach oraz przedsiębiorstwach. Co musisz wiedzieć na ich temat?
Pompy ciepła – wady i zalety
Rozpoczynając od tego, co gorsze – skupmy się na wadach pomp ciepła. Największą z nich jest bez wątpienia pozorny koszt, jaki musimy ponieść na początku naszej inwestycji. Ceny zaczynają się bowiem od 5 tysięcy złotych (za powietrzne pompy ciepła, czyli klimatyzatory z funkcją grzania), a sięgają nawet 80 tysięcy złotych, w zależności od tego, jaki rodzaj pompy wybierzemy. Wybierając odpowiednie urządzenie warto skontaktować się z naszą firmą w celu doboru odpowiedniego sprzętu.
Warto zaznaczyć, że pompy ciepła są urządzeniami drogimi tylko w teorii, jeśli budujemy nowy dom, zrezygnujemy z komina spalinowego i uwzględnimy oszczędność miejsca to pompa ciepła typu powietrze-woda może okazać się tańsza w montażu od pieca na paliwo stałe.
Wśród zalet wymieniamy przede wszystkim ekologię. Pompy ciepła nie mają bowiem żadnego negatywnego wpływu na otaczające nas środowisko. Inne ważne czynniki to wygoda w obsłudze, czy bezpieczeństwo. Pompy są bowiem całkowicie bezobsługowe oraz nie stwarzają ryzyka wybuchu lub zaczadzenia. Ważna jest także energooszczędność. Urządzenia cechują się bowiem niskim poborem energii elektrycznej.
Rodzaje pomp ciepła w pigułce
Pompy ciepła możemy zainstalować zarówno w budynku już zamieszkanym, jak i na etapie jego budowy. Najważniejsze rodzaje pomp ciepła to:
- Pompy ciepła powietrzne. Najważniejszą zaletą takiego rozwiązania są stosunkowo nieduże koszty, które musimy ponieść na początku inwestycji. Jak sama nazwa wskazuje, źródłem ciepła tego rodzaju urządzenia jest powietrze pobierane z zewnątrz. Wśród powietrznych pomp ciepła wyróżniamy dwa rodzaje urządzeń: pompy ciepła powietrze-woda oraz powietrze-powietrze. Pierwszy z nich bardzo często wykorzystywany jest w domach jako jedyne urządzenie grzewcze – posiada bowiem wbudowaną grzałkę. Pompy tego typu są bardzo popularne w naszym kraju.
- Pompy ciepła wodne. Ten rodzaj pomp cechuje wysoka wydajność, a źródłem jej ciepła jest płynąca woda. Od poprzedniczki różni się ona wysokimi kosztami, jakie musimy ponieść na początek inwestycji.
- Pompy ciepła gruntowe. Źródłem ciepła jest grunt. Wyróżniają się one dobrą efektywnością działania. Ich cena jest jednak wyższa od pomp typu powietrze-woda.
- Pompy ciepła hybrydowe. Ten rodzaj pomp stanowi połączenie tradycyjnego oraz odnawialnego źródła energii. Istnieje wiele typów pomp hybrydowych, które różnią się między sobą w zależności od zastosowanego rozwiązania.
Montaż pomp ciepła – jak wygląda?
Na montaż pompy ciepła na potrzeby ogrzewania centralnego oraz ciepłej wody składa się kilka etapów zadań oraz prac. Całość instalacji opiera się na trzech elementach:
- pompie ciepła,
- układzie hydraulicznemu pomiędzy rozdzielaczem a pompą ciepła,
- systemem centralnego ogrzewania.
Wynajmując kompetentną firmę, która zajmie się montażem pompy ciepła, współpraca rozpoczyna się od obliczenia zapotrzebowania cieplnego domu. W tym celu przeprowadzany jest wywiad z inwestorem oraz sprawdzane są wszelkie potrzeby domu i jego właścicieli. Na tej podstawie następuje dobór pompy ciepła. Bardzo często odbywa się on na podstawie wyliczeń OZC (Obliczenie Zapotrzebowania na Ciepło) budynku. Tutaj również szacuje się późniejsze koszty roczne związane z eksploatacją urządzenia. Kolejnym etapem prac jest ustalenie lokalizacji pompy ciepła, a także montaż jednostki zewnętrznej urządzenia. Dostęp do niej musi być bowiem swobodny – przede wszystkim ze względu na serwis pomp ciepła. Ostatnim etapem prac jest instalacja pompy wewnątrz pomieszczenia oraz przeprowadzenie odpowiednich testów.
Wybierając odpowiednią firmę kierujmy się przede wszystkim opiniami dostępnymi na jej temat oraz doświadczeniem, jakie posiada. Równie ważne mogą okazać się umiejętności fachowców, bez których podłączenie instalacji nie odbyłoby się w prawidłowy sposób.
Swoje usługi świadczymy w Aleksandrowie Łódzkim oraz wokół okolicznych miejscowości.